Aleksandria

AleksandriaAleksandria to drugie pod względem wielkości miasto Egiptu i ma ok. 3,8 mln mieszkańców. Rozciąga się na wybrzeżu o długości prawie 20 kilometrów. Aleksandria, a także Al.-Iskandrija powstała w 332 roku p.n.e., a jej założycielem był król Aleksander Macedoński. Cechuje się klimatem śródziemnomorskim –nie tak upalnym jak reszta kraju.

Współczesna Aleksandria dzieli się na 6 okręgów administracyjnych:

Montaza: 943 100 mieszkańców
Wschodnia Aleksandria: 933 600 mieszkańców
Aleksandria Centralna: 566 500 mieszkańców
Amreya: 457 800 mieszkańców
Zachodnia Aleksandria: 450 300 mieszkańców
Gumrok: 186 900 mieszkańców

W skład aglomeracji miejskiej Aleksandrii wchodzą również dwa miasta:

Borg al-Arab: 186 900 mieszkańców
New Borg al-Arab: 7600 mieszkańców

Zabytki, czyli co warto zobaczyć w Aleksandrii:

Midan Saad Zaghloul - Plac Sada Zaghlula na nabrzeżu to serce dzisiejszej Aleksandrii. Z pomnika na środku placu przywódca egipskich nacjonalistów Zaghlul spogląda na port wschodni i ruch na pobliskim Midan Ramla.

Biblioteka Aleksandryjska - założona w III w. p.n.e. zawierała najbogatszy zbiór papirusów starożytnego świata i przyciągałą największych uczonych i filozofów. W październiku 2002 r., w dwa tysiące lat po jej spaleniu nastąpiło otwarcie nowej biblioteki i centrum kultury. Nowa Biblioteka Aleksandryjska zadziwia nowoczesnością architekturą. W jej skład wchodzą Planetarium i Muzeum Nauk.

Rzymski amfiteatr na Kom al-Dikka - Pochodzące z II w. n.e. półkole 13 rzędów marmurowych siedzeń początkowo było widownią teatru, później służyło jako audytorium sali zgromadzeń, być może rady miejskiej.

Muzeum Grecko-Rzymskie

Meczet Attarine - wyróżniajacy się zgrabnym minaretem stoi po południowej stronie Midan Tahrir

Dzielnica turecka (Anfuszi) - Półwysep, na którego krańcu stoi Fort Kaitbeja, był w czasach tureckiego panowania (1517-1914) główną dzielnicą mieszkaniową Aleksandrii.

Nekropola Anfuszi - Pięć podziemnych katakumb na nekropoli w Anfuszi pochodzi z ok. 250 r. p.n.e. Wykute w wapiennym podłożu składają się ze schodów prowadzących do podziemnego holu, od którego odchodzą miejsca pojedynczych pochówków.

Pałac Ras el-Tin powstały w XIX w. jest siedzibą admirilacji i służy jako rezydencja oficjalnych gości państwowych, ale ogrody są dostepne dla publiczności. Kolumna Pompejusza znajduje się w ubogiej dzielnicy Karmus.

Muzeum Sztuk Pięknych

Królewskie Muzeum Złotnictwa mieści starannie opracowaną ogromną kolekcję biżuterii, z czasów od Muhhammada Alego (początek XIX w.) po koniec panowania króla Faruka (1952).

Zoo Aleksandryjskie

Plaża Maamoura Beach

Fantasy Land

15.07.2009. 10:22

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

* = wymagane pole

:

:

:


1 + 9 =